´´Kui sa ei blogi, siis pole sind olemas´´

Tihti peale otsid üht, aga selle ühe asemel leiad hoopiski miskit muud.

Lülitad arvuti sisse, avad Google esilehe, paned otsingusse kindla sõna/märksõna, mille kohta soovid teavet leida. Lappad lehekülgi, loed üht, loed teist ja äkki avastad end sootuks täiesti uut teemat lahkamas. Kusjuures, viimane leid pole sugugi kehvem, kui esialgne põhjus, miks sai Google üldse avatud.

Nii sattusin minagi ühe ajakirja artiklit ´´Blogi võib igaüks pidada´´ lugema.

Artikkel terviklikult oli huvitav ning üsna õpetliku sisuga. Minu jaoks tegi selle aga EKSTRA heaks lugemiseks see, et sõna oli võtnud ka meie oma Kaja Tampere.

Paar meeldejäävamat lõiku artiklist:

Blogitakse, et väljendada oma paha- või heameelt maailma asjade suhtes; et kukutada poliitikuid või karistada avalikkusele kõikvõimalike isikliku elu detailide teadaandmisega oma eksabikaasat; et ära teha tülikale ülemusele….

Minu isiklik arvamus on, et sellised teemad on minule, kui tulevasele EDUKALE suhtekorraldajale, nn. tabuteemad.

Vaevalt suudab mind keegi enam tõsiselt võtta, kui on avastanud mu isikliku blogi, mis kubiseb labasustest või mõni tulevastest tööandjatest satub mu Facebook´i kontole ja näeb pilti, kus olen karja meestega ühiselt viinapitsi kummutamas ja oma suurt rinnapartiid eksponeerimas. Ning väheusutav on, et ka minu tulevane sihtgrupp, nt. investorid, aktsionärid, turundusanalüütikud sooviksid minuga koostööd jätkata.

Ainus, kes sellest kõigest kasu võib lõigata on meedia, keda ma oma intrigeeriva jutu ja piltidega ´´toita´´ võin.
Aga kas see ongi minu eesmärk? Kindlasti mitte. Tulin, et hakata PROFFESIONAALIKS, kollase meedia ´´toitmine´´ las jääda seltskonnadaamide pärusmaaks.

Nagu esimesest loengust kuulda saime, peame teadma kuidas olla sotsiaalühiskonnas VIISAKAS ning meil tuleb võtta VASTUTUS oma sõnade eest.

Oma isiklikku blogi pidades hakkan hoolikamalt sõnu valima ning mõtlen mida ma sinna kirja panen ning oma kõige pöörasemad pidude kokkuvõtted võin endale ju lauasahtlisse kirjutada, pole vaja kõigil teada, et kes mis kus ja kellega.
Ja nagu Kristel Abel ütles “vaadake üle oma FB pildid!´´

Blogisid nii memmedele kui ka beebidele

Kas ja miks soovitate keskealistel ja vanematel hakata blogimisega tegelema?

Kaja Tampere arvab, et vanus ei ole siin üldse mingi määraja – sisu on oluline. Ka näiteks blogide edetabel blogtrees kujuneb ikka nendest, kellel on teistele miskit öelda. Selles edetabelis on juhtivatel kohtadel palju 30–60-aastasi inimesi. „Päris noored ei olegi laiemas plaanis kõige vingemad blogijad. Ikka sõnum peab olema, kui avalikkuse ette lähed. Muidugi on blogi võimalik ka kinnisena teha, see on autori oma valik, ja kinnisesse blogisse võid ju ilma igasuguse sisemise tsensuurita kirjutada, mida iganes soovid.”

Kaja leiab, et blogimine on väga hea eneseväljenduse vahend. Ka suhtlusvaegust saab leevendada, sest mõttekaaslased lihtsalt hakkavad su blogis kommenteerimas käima. Nii tekib omamoodi vahva blogisõpruskond, kus elatakse kaasa üksteise muredele ja rõõmudele ning antakse nõu.

Kui mul pole miskit tarka öelda, siis milleks on mul vaja üldse kusagile avalikkuse ette  trügida.? (Siinkohal ei mõtle ma tavalisi blogijaid, kes oma igapäevast kirjutavad, vaid ikka ISEHAKANUID, teadjamaid mehi.)

Kirjutama hakkan siis, kui mul on SÕNUM, mida tahaksin kellelegi edastada ja keegi saab sellest ka mingit kasu, olles eelnevalt oma peas juurelnud, et kes võiks olla minu potensiaalne sihtgrupp, kes hakkab minu kirjatööd lugema.

Et kõik oleks lihtne ja arusaadav ja vältida hilisemaid ebameeldivusi, tuleb oma sõnum formuleerida alati TÄPSELT, et kõik saaksid ikka ühtmoodi asjadest aru.

 

Blogi on sotsiaalne meedia

Vahel kurdetakse blogides, et liigne avalikkus toob kaasa soovimatuid kommentaare, ja kõheldakse, kas jätkata oma või varjunime all. Tegelikult saab blogimise negatiivseid külgi vältida.

Kaja Tampere on tigetsevate ja lahmivate kommentaaridega kokku puutunud. Selline ülbitsemine on solvav ja seetõttu on ta pannud kommentaarid nn kontrollimise alla: vaadanud, kas need sobivad tema blogi stiiliga. Seni on ta suuremalt jaolt bloginud oma nime all, aga arvab, et varjunime all oleks ka vahva. Seepärast plaanib ta ühe blogi ka varjunime all teha: siis saab olla avameelsem ja vähem ennast tsenseerida. Ta rõhutab aga, et eetika jääb ikkagi – meedia on meedia ja vastutusega oma sõnade eest peavad kõik arvestama, kes meediasse lähevad. Blogi on ju sotsiaalne meedia.

Kes on süüdi soovimatutes kommentaarides?

Ei pea kaugelt otsima. Vaatame korra enese ette ja saame aru, et eks ikka mina ise.
Kui valimatult ja mõtlematult kirjutan seda ja teist, siis ei saagi kedagi teist, kui vaid iseennast süüdistada. Ilmselgelt pole ma võtnud vastutust oma sõnade eest.

Pole vaja hiljem ´´küla peal´´ halada, et vaata mis see ja teine ütles. Ei tasu siis niisama tühja klähvida, kui EI OLDA valmis oma sõnade eest vastust kandma!

Kui tean täpselt mida üks või teine, minu poolt kirja pandu endaga kaasa toob ning kui olen võtnud vastutuse öeldu eest,  pole mul vaja isegi mõelda sellele, et kas jätkata oma nime all või hakata hoopis varjunime kasutama.

Otsi positiivset ja väldi negatiivset tähelepanu!

Advertisements

2 thoughts on “´´Kui sa ei blogi, siis pole sind olemas´´

  1. Viimane lause võttis su blogipostituse väga hästi kokku. Pärast loenguid, kus olen nüüd viibinud, olen samuti hakanud seda kõike rohkem mõistma ja siis tekkis mul mõte, et miks sellist asja ei õpetata keskkoolis. Eneseväljendus ja eetika piiride tundmine peaks olema kõikidele selge. Sest just noorena ju saadaksegi “külge” harjumused, mida on hiljem raske välja juurida. Ja ei oleks ju väga keeruline panna õpilaste südametunnistusele need sõnad: VABADUS, VÕIM, VASTUTUS.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s